SIEDLISKA

Tragedia na Odrze - 1890r.

15 maja w 1890 roku doszło do jednego z najtragiczniejsztch wydarzeń w parafii Turze. Do parafii tej należał też: Ruda, Turze, Siedliska i Budziska. Po katechezie dla dzieci pierwszokomunuijnych w Sławikowie, dzieci chcąc wrócić do domu, musiały skorzystać z usług przewoźnika który pozwalał na promie lub łodzi przedostać się przez Odrę. Gdy dzieci wraz z dorosłymi tam podszedły, okazało się, że jest tam pomocnik przewoźnika, na dodatek wydawał się, że był w stanie nietrzeźwym. Mimo tego, że przyszła duża grupa osób, to pomocnik zamiast promu, który jest większy, zdecydował się na łódź. Najpierw przez Odrę przepłyneli chłopcy, później pomocnik wrócił się po dziewczyny. Kazał wszystkim czekającym dziewczynom wejść na pokład łodzi, lecz one czując, że to za duża liczba ludzi na taką łódź, nie chciały wejść. Pomocnik je do tego zmusił, żeby nie płynąć dwa razy. Po wejściu wszystkich czyli ponad 50 osób, gdy maksymalna ilość na taką łódź to 30, łódź zanurzyła się do tego stanu, że tylko nieco łodzi wystawało ponad taflę wody. Przeprawa zakńczyła się parę metrów przed brzegiem, a mianowicie utonęły 43 ososby, a przeżyło tylko 11 osób w tym sprawca. Długo szukano ciał, ostatnie znaleziono dopiero na początku czerwca.

Pomnik w sławikowie ku pamięci 43 ofiar tragedii na Odrze.

Więcej informacji/ Źródło :Tutaj

Historia Młyna

Historia młyna zaczyna się w roku 1852 kiedy to rodzina Smiatek wybudowała w Siedliskach Młyn. Pracował on, aż wykorzystano go do końca w roku 1948, lecz nikt nie chciał go remontować i od tego czasu młyn ten stał się nieużywany. Stał tak, aż do czasu najwiekszego pożaru w Siedliskach którego łunę ognia było widać nawet z Raciborza, był to właśnie pożar starego młyna. Spalony młyn rozebrano w ciągu dwóch tygodni, a teren na którym stał młyn nazwano Skwerem Młyńskim.

× ×
Młyn przed pożarem
Młyn po pożarze
Młyn po pożarze i częściowym rozebraniu
Skwer Młyński - miejsce zagospodarowane po usunięciu młyna

Źródło :Tekst i Zdjęcia

Historia szkoły w Siedliskach

Gdy w Siedliskach nie było jeszcze szkoły, dzieci musiały najpierw chodzić do szkoły w Kuźnii Raciborskiej, później gdy powstała szkoła w Turzu, dzieci przeszły do szkoły w Turzu, jednakże droga jaką musiały pokonać była bardzo trudna do przebycia. Nie było szosy do Turza, a rzeki wylewały praktycznie co rok. Stąd wywnioskowano, żeby w Siedliskach powstała pierwsza szkoła, powstała ona w 1900 roku. Ciekawostką jest to, że jeśli o godzinie dziesiątej było powyżej 35 stopni to lekcje mogły trwać 4 godziny, a rozpoczynały się o 7.00. W czasie I wojny światowej brakowało nauczycieli, dlatego lekcje były skracane, a wakacje wydłużane, żeby dzieci zastępowały w pracach powołanych do wojska. Po wojnie uruchomiono szkołę mniejszości, w Siedliskach zapisało się na początek 90 dzieci, czyli prawie wszystkie dzieci z Siedlisk, lecz szybko tę szkołę rozwiązano z powodu braku chętnych. W 1941 roku po raz pierwszy raz rok szkolny rozpoczął się 1 września, a nie tak jak wcześniej 1 kwietnia. Niestety w czasie II wojny światowej 1944 roku, ogłoszono u nas cztery alarmy przeciwlotnicze, pierwsze trzy pociski nie trafiły bezpośrednio w Siedliska jednak ostatni - czyli czwarty - spadł na naszą miejscowość, tym samym została zniszczona szkoła. Naukę rozpoczęto dopiero po odbudowie tj. 1946 roku czyli rok poźniej niż w innych szkołach, innym powodem był też brak nauczycieli. Młodzi ludznie nie umieli czytać ani pisać po polsku, mogli się tego nauczyć bezpłatnie na wieczorowych kursach organizowanych przez szkołę, lecz frekwencja była na nich bardzo niska, ponieważ rodzice nie mieli w co ubrać swoje dzieci, a także nie mieli pieniędzy na przybory szkolne. Dzieci nie potrafiły się posługiwać atramentem dlatego ich zeszyty wyglądały tragicznie. Po wojnie walczono z wszawicą dzieci szkolnych, a także z analfabetyzmem, zarejestrowano 250 analfabetów, a kurs dla analfabetów ukończyły 23 osoby. 15 maja 1960 roku odsłonięto tablicę pamiątkową na szkole wspominającą działanie szkoły mniejszościowej (1924-1932). W tym czasie w Siedliskach było 59 dzieci szkolnych. Na tym się kończy historia tego budynku, ale znajdziemy jeszcze informacje o oddaniu do użytku szkoły podstawowej w Siedliskach w którym mieściło się także przedszkole. w 1999 roku Rada Miejska podjęła uchwałę o likwidacji szkół podstawowych w Jankowicach, Rudzie Kozielskiej i Siedliskach.

Źródło :Tekst i Zdjęcia

Dożynki powiatowe w Siedliskach.

Autor: NaszRaciborz